Obecne działania beneficjentów

W ostatnim roku trwania projektu „Ochrona ex situ żubra Bison bonasus w Polsce” przeprowadzonych będzie wiele działań – zarówno nowych, jak i będących kontynuacją już wcześniej rozpoczętych – najlepiej służących ochronie i poprawie warunków bytowania zwierząt. Są one różne w różnych miejscach, natomiast wszędzie, bez przerwy, zapewniana jest najlepsza stała opieka weterynaryjna – i tego elementu jako wspólnego i oczywistego dla wszystkich beneficjentów – w poniższym zestawieniu nie uwzględniono.

OŚRODEK KULTURY LEŚNEJ w Gołuchowie

W pokazowej zagrodzie znajduje się obecnie 12 żubrów. W bieżącym roku trwać będzie modernizacja tej zagrody, zostanie też dokończona budowa zagrody kwarantannowej. Trwają prace nad wykonaniem nowych tablic informacyjnych na temat zagrody, żubrów i Ośrodka. Fundusze z projektu zapewnią zakup pasz i przygotowanie siana dla żubrów w OKL Gołuchów.

NADLEŚNICTWO KOBIÓR

Kontynuowany jest remont północnego odcinka ogrodzenia zewnętrznego rezerwatu. Na 2013 r. zaplanowano konserwację zagrody pokazowej, a także remont stodoły i stróżówki. Konserwowane są drogi na terenie rezerwatu. Nadleśnictwo zapewnia odpowiednią ilość paszy dla żubrów – w tym roku trzeba było dokonać zakupów uzupełniających w stosunku do planowanych na 2012. Zostanie zapewnione 90 t pasz oraz przygotowane i zebrane ok. 50 t siana z własnych polan i łąk, utrzymywanych w kulturze rolnej.

NADLEŚNICTWO NIEPOŁOMICE

Zakończono modernizację zagrody Ośrodka Hodowli Żubrów oraz budowę poideł dla zwierząt w poszczególnych kwaterach. Nowym nabytkiem jest zgniatacz do ziarna, który znacznie ułatwia przygotowanie karmy. W sezonie wegetacyjnym zostanie przygotowane i zebrane siano, a także zakupione pasze.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.